Rosenthal - Róžant

První písemná zmínka o obci Rosenthal pochází z doby kolem roku 1350. Srbské vlivy a živé tradice jsou hlavními znaky dvojjazyčného regionu Horní Lužice. V Rosenthalu se nachází mariánské poutní místo katolických Srbů a drážďansko-míšeňského biskupství. Na poutní louce se každoročně koná několik poutí. Další zvláštnosti, jako například administratura, Boží muka a krucifixy se nalézají v bezprostředním okolí.



Poutního kostela Rosenthal

Dnešní trojlodní kostel byl vystavěn v roce 1778 v italském novorománském slohu s typickými oblouky. Nenápadné sošky ve věnci paprsků hlavního oltáře si nepoučený návštěvník rozlehlého poutního kostela sotva všimne. Ale právě její přítomnost tvoří středobod tradiční bohaté pouti za Pannou Marií z lípy. Vedle poutního kostela se nachází mariánský pramen mimořádného významu.



Poutě

Zvláštní úcty požívá toto poutní místo mezi katolickými Srby. Během mariánských slavností, svátků Navštívení Panny Marie a Narození Panny Marie i o svatodušních svátcích se zde setkávají procesí z okolních církevních míst. Za zmínku stojí zvláště děkovná bohoslužba velikonočních jezdců, kdy zní chóry silou asi 1000 mužských hlasů. Poutní dny mládeže a Kolpingových rodin svedou dohromady věřící z celého biskupství.


Pro více informací o Rosenthal:
www.ralbitz-rosenthal.de